Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa "Kraków - patrząc na miasto z góry" - w obiektywie Marii Baścik

Biblioteka Nauk Przyrodniczych UJ Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ zapraszają na wystawę fotograficzną Kraków - patrząc na miasto z góry w obiektywie Marii Baścik Wystawa czynna w dniach od 17 kwietnia do 31 maja 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00 Kraków, ul. Gronostajowa 7, Czytelnia Czasopism, I poziom BNP UJ Wernisaż 18 kwietnia 2023 r. (wtorek) o godz. 12.00

Biblioteka Nauk Przyrodniczych UJ oraz Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ
zapraszają na wystawę fotograficzną


"Kraków - patrząc na miasto z góry" w obiektywie Marii Baścik


Wystawa czynna w dniach od 17 kwietnia do 31 maja 2023 r.
od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00
Kraków, ul. Gronostajowa 7, Czytelnia Czasopism, I poziom BNP UJ
 

 

 

 

 

Wystawa fotograficzna "Kraków – patrząc na miasto z góry" powstała z fascynacji miastem, z potrzeby zatrzymania w kadrze zmian, które następują w wyniku jego rozwoju, a także z chęci utrwalania obrazów miasta ze wszystkimi jego urokami i mankamentami.
Kraków zachwyca swoją niepowtarzalną urodą nie tylko ze względu na bogatą historię i liczne zabytki, ale również z uwagi na wyjątkowe położenie fizycznogeograficzne,  urozmaiconą rzeźbę terenu, rozbudowaną sieć hydrograficzną i kompleksy terenów zielonych. Historyczny zespół Krakowa należy do najstarszych układów architektoniczno-urbanistycznych w Polsce. Stare Miasto, Wawel i Kazimierz wpisano w 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO w uznaniu ich unikatowej wartości uniwersalnej. Nad dachami Krakowa górują charakterystyczne wieże i kopuły obiektów sakralnych, a także wieżowce i obiekty przemysłowe, które stanowią dominanty krajobrazowe w przestrzeni miejskiej, niekiedy o randze „identyfikatora”. W zależności od punktu widokowego, zmienia się perspektywa patrzenia, przestrzeń miasta układa się w różnorodne mozaiki przyrodniczo-architektoniczne, "nakładają się" różne obiekty, tworząc niekiedy zaskakujące krajobrazy.
Kraków – magiczne miasto, mekka dla turystów, raj dla fotografów. Dla mieszkańców niełatwa codzienność, a jednak trudno od niego uciec. Wrosłam w jego niepowtarzalny klimat, w jego zabytkową tkankę, rytmiczny oddech. Im z wyższego pułapu patrzę na Kraków – tym więcej mam w sobie pokory...

Zdjęcie autorki wystawy, Marii BaścikMaria Baścik – rodowita krakowianka, wierna temu Miastu i wciąż nim zauroczona. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykształcenia geograf i sozolog. Z zamiłowania krajoznawca, podróżnik i fotograf. Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Współautorka i współredaktorka (z B. Degórską) monografii "Środowisko przyrodnicze Krakowa. Zasoby – Ochrona – Kształtowanie" (2013, 2015).